Vi går alle gennem glemselskurven, men ... ved du hvad det er?

Vi går alle gennem glemselskurven, men ... ved du hvad det er? / psykologi

Det var Ebbinghaus (1885), der først systematisk studerede, hvordan vi glemte som tiden gik.. Vi er alle opmærksomme på dette fænomen på en intuitiv måde, derfor gennemgår vi de oplysninger, som vi vil beholde i vores hukommelse, og undgår på den måde, at det med tiden slettes. Således glider vi alle ned i glødenes kurve, selvom vi ikke ved, hvordan vi skal forklare det på denne måde.

Det mest nysgerrige er at studere dette fænomen, som sker for os alle i større eller mindre grad, men med en lignende form var Ebbinghaus sit eget eksperimentelle emne. På denne måde endte han med at definere, hvad der nu er kendt som glemselskurve.

Som vi siger, Ebbinghaus var den første psykolog til videnskabeligt at studere hukommelse eller i det mindste var han den første til at prøve det. Han var uddannet ved universitetet i Bonn, hvor han opnåede sin doktorgrad i 1873. Han udviklede også sin karriere som mindesforsker med en ide i tankerne: metoderne til kvantitativ analyse var gældende for højere mentale processer.

Angiv en anden måde, Ebbinghaus mente, at man i psykologi kunne måle og måle sig godt. Til dette tøvede han ikke med at tage som referencevariabel en, hvor vi alle måler: tid. I dit tilfælde er tiden for at glemme.

Han lavede mange meget pålidelige eksperimenter for eksperimentelle kontrolinstrumenter, der var tilgængelige på det tidspunkt. Med disse eksperimenter forsøgte at beskrive vores hukommelsers funktionsmåde baseret på en række love.

For eksempel gennemførte han en test for at undersøge hukommelsen, kendt som "gap test", baseret på gentagelse af sætninger, hvor nogle ord var udeladt frivilligt. Med dette arbejde håbede jeg ikke kun, at man kunne arbejde på at forstå læringsforløbet og glemme det, men at det ville have praktisk værdi på uddannelsesområdet.

"Ebbinghaus var den første psykolog til videnskabeligt at studere hukommelse"

Mange af de kritikere, der har fået konklusionerne af deres undersøgelser, er baseret på, at deres interesse var snarere den opkøb af vaner for verbal gentagelse i stedet for undersøgelsen af ​​hukommelsen, da den fungerer i situationer i dagligdagen. Det vil sige at det tilskrives ham, at hans resultater er meget gode for kontrollerede laboratoriebetingelser, men at det i virkeligheden er vores hukommelse underlagt betingelser, der næppe kan replikeres i et laboratorium, såsom motivation, utilsigtet revision eller indflydelse af følelsesmæssig påvirkning.

Blandt hans værker skiller sig ud Efterretningen af ​​skolebørn (1897), Hukommelse (1913), Lærebog af eksperimentel psykologi, vol. 1 (1902), vol. 2 (1908). Før du taler om glemselskurven, Det er nødvendigt at kende nogle grundlæggende aspekter om hukommelse og læring, der vil hjælpe os til bedre at forstå vigtigheden af ​​denne kurve.

Hvad er læring?

Det er ikke let at definere læring formelt, fordi der er mange forskellige perspektiver. Hver af dem understreger en anden facet af denne komplekse proces. En definition af læring kan simpelthen henvise til observerbar adfærd.

F.eks. Viser det faktum, at en person kører bil, godt at personen har lært at køre. En anden definition af læring kunne også henlede til en tilstand af intern viden, der kunne påvises ved at give eksempler på, hvordan en teori er opfyldt.

"Læring er en udledt forandring i en organisations mentale tilstand, som er en konsekvens af erfaring og har en relativt permanent indflydelse på organismens potentiale for efterfølgende adaptiv adfærd"

Mange ordbøger definerer denne type læring som "viden erhvervet gennem undersøgelse". I dagligdagssprog vi ved, kender det græske alfabet, navnene på det indre øres knogler eller stjernerne af stjernebilledet Cassiopeia. Begge perspektiver (observerbar adfærd og indre tilstand) er vigtige og kompatible synspunkter i den moderne teori om læring.

Læring kan således defineres som følger: "Læring er en udledt forandring i en organisms mentale tilstand, hvilket er en konsekvens af erfaring og påvirkning relativt permanent i organismens potentiale for efterfølgende adaptiv adfærd ".

Ebbinghaus-studios

Foreningens love har direkte indflydelse på studiet af læring. Der er ikke noget bedre eksempel på dette end arbejdet hos H. Ebbinghaus (1850-1909). Ifølge Ebbinghaus kunne udviklingen af ​​en sammenhæng mellem to mentale begivenheder bedre undersøges ved hjælp af stimuli, der manglede enhver tidligere forening.

Præcis, at søge at arbejde med stimuli, der ikke gav mening, brugte Ebbinghaus de såkaldte nonsens stavelser (BIJ eller LQX), som han betragtes som ikke havde nogen iboende betydning. Ebbinghaus brugte meget tid på at forene en stimulus med en anden og derefter recitere dem.

Arbejder på denne måde og med denne type stimuli (meningsløse stavelser), direkte testet mange af foreningens principper, udviklet mere end 100 år før. For eksempel fastslog han, om de stimuli, der var skrevet sammen på listen, ville blive associeret stærkere end de stavelser, der ikke var tæt på hinanden.

Ebbinghaus-undersøgelsen bekræftede mange af de ideer, der blev foreslået for første gang af britiske empirikere. For eksempel er proaktive foreninger stærkere end retroaktive (hvis stavelsen "A" går forud for stavelsen "B", så "A" bedre minder hukommelsen om "B" end "B" hukommelsen om "A" ). Interessant, ikke??

Hukommelsen

At studere læring er at studere hukommelse og derfor også kurven for at glemme. Tænk det Læring ville ikke være muligt uden hukommelse fordi hver udførelse af en lært reaktion kræver tilbagekaldelse (delvis eller total) af den tidligere test.

Hukommelsesfaser

Hvad der er lagret i vores hukommelse, går vi gennem mindst tre faser: kodning, lagring og genopretning. I den første fase af al læring er det, vi gør, kodificere oplysningerne, oversætte det til vores nervesystem og på dette sprog lave et hul i vores hukommelse.

For det andet fortsætter information eller viden i løbet af opbevarings- eller opbevaringsfasen over tid. I nogle tilfælde kan denne fase være ret kort. For eksempel, Oplysningerne i korttidshukommelsen varer kun ca. 15 til 20 sekunder, ca..

"De tre faser af hukommelsen er: kodning, opbevaring og gendannelse"

I andre tilfælde kan lagring af en hukommelse vare hele livet. Denne form for opbevaring hedder "Langsigtet hukommelse". For det tredje, genoprettelses- eller eksekveringsfasen er en, hvor den enkelte husker oplysningerne og gør svaret, der viser tegn på at have lært før.

Hvis udførelsen er tilstrækkelig i forhold til niveauerne vist under overtagelsen, siger vi, at glemsel er minimal. dog, Hvis udførelsen falder betydeligt, siger vi at der har været glemsomhed. Derudover er det i mange tilfælde nemt at kvantificere, hvor meget der er gået tabt, hvor meget tid vi har taget for at miste en bestemt del af det, vi kodificerede på det tidspunkt.

Hvorfor kommer glemselskurven op?

En grundlæggende udfordring i psykologien er at forstå, hvorfor minderne fortsætter, når de er kodificeret, eller tværtimod, hvorfor glemsomhed opstår efter læring. Der er flere tilgange, der forsøger at besvare disse spørgsmål.

Opbevaringsteorier

Nogle lagringsteorier fokuserer på, hvad der sker med oplysningerne under opbevaringsfasen. For eksempel, Teorien om forfald siger, at glemsomhed opstår, fordi minder hæmmer, eller dets styrke falder under opbevaringsintervallet. Det er noget som sker med fodsporene på sandet på stranden.

Selv om nogle beviser støtter dette synspunkt, få moderne teoretikere beskrive glemsel med hensyn til mindskets tilbagegang.

På den anden side, teorien om interferens angiver, at glemsomhed opstår, fordi hukommelseselementer, der konkurrerer med andre, erhverves under retentionintervallet. For eksempel kan købet af nye oplysninger få os til at glemme tidligere informationer (retroaktive interferenser). Det sker, når et problem har mange sætninger og komplekser i stedet for en og enkel, i sidste ende taber vi.

På samme måde kan tilstedeværelsen af ​​tidligere oplysninger interferere med udtrykket af en nyligt dannet hukommelse (proaktiv interferens). For eksempel vil vi huske bedre telefonnummeret til nogen, hvis det ligner vores.

"Få nutidige forskere i hukommelsen beskriver glemsel med hensyn til mindskets mindskelse"

Teorier om genopretning

Teorier om nyttiggørelse hævder at Oblivion er konsekvensen af ​​en fejl i informationsopsamling under udførelsesfasen. Det vil sige, at hukommelseselementet "overlever" tilbageholdelsesintervallet, men motivet kan simpelthen ikke få adgang til det.

En god analogi ville være at kigge i et bibliotek for en bog, der var fejlagtigt placeret på hylderne. Bogen er i biblioteket (informationen er intakt) men kan ikke findes (motivet kan ikke hente oplysningerne). Meget af moderne hukommelsesforskning understøtter dette synspunkt.

Ebbinghaus glemselskurven

Den enkle passage af tid synes at have en negativ indvirkning på tilbageholdelseskapaciteten. Som vi allerede har nævnt, var det Ebbinghaus (1885), som først systematisk undersøgte tabet af information i hukommelsen over tid og definerede det såkaldte Ebbinghaus glemselskurven. Konceptet "kurve" refererer til den graf, der stammer fra hans forskning.

Vi har allerede set, at han selv var genstand for sine undersøgelser og det undersøgelsen bestod af at lære lister over tretten stavelser, som han gentog, indtil han ikke gjorde fejl i to på hinanden følgende forsøg. Senere vurderede han sin tilbageholdelsesevne med intervaller mellem tyve minutter og en måned. Fra denne slags eksperimenter byggede han sin berømte kurve af glemsel.

"En af konklusionerne fra Ebbinghaus var, at den enkle passage af tiden har en negativ indvirkning på evnen til at bevare"

Hvilke resultater fik Ebbinghaus??

Disse resultater forsøger at forklare, hvor længe et indhold i hukommelsen kan opbevares, hvis det ikke gennemgås tilstrækkeligt. Resultaterne i deres studier viste det Oblivion opstod selv efter de korteste intervaller. Han fandt også, at med ikke-signifikant materiale og dermed uden forening, glemte det at øge som tiden gik, meget i begyndelsen og langsommere bagefter. Således, hvis vi plotede disse oplysninger, ville vi se, hvordan kurven med glemsel passer til en logaritmisk kurve.

så, den glemme kurve illustrerer tabet af hukommelse over tid. Et beslægtet begreb er intensiteten af ​​hukommelsen, hvilket angiver, hvor længe et indhold holdes i hjernen. Jo mere intenst en hukommelse er, jo længere bliver den.

En typisk graf af den glemme kurve viser hvordan om et par dage eller uger er halvdelen af ​​det, vi har lært, glemt, medmindre vi gennemgår det. Han fandt også, at hver anmeldelse muliggjorde, at den næste var mere fjern i tide, hvis vi ønskede at beholde samme mængde information. Så hvis vi ønsker at huske noget, måske skal den første gennemgang ske på det tidspunkt, så den næste gennemgang kan vi gøre, når mere tid er gået.

Hukommelsens kurve har en stejl hældning, når man husker uanstændigt materiale, som gjorde Ebbinghaus. Men det er næsten fladt når det kommer til traumatiske oplevelser. På den anden side kan en lille stejl skråning skyldes, snarere end de særlige kendetegn ved de oplysninger, som er revideret implicit (f.eks genoplevelse erfaringer, ved hjælp af alfabetet at finde i en ordbog).

Et praktisk eksempel på, hvor hurtigt data glemmes og dermed glemsomhedskurven, hvis der ikke er nogen gennemgang mellem midler, er følgende: Én dag efter at have studeret og ikke har gennemgået, kan du glemme 50% af Jeg studerede det. 2 dage senere, hvad du husker, når ikke 30%. 1 uge senere bliver du heldig, hvis du kan huske mere end 3%.

bibliografi:

Tarpy, R. (2000). Læring: Moderne teori og forskning. Madrid: Mc Graw Hill. Bower, G. Hilgard, E. (1989) Teorier om læring. Mexico: Trillas. Forgiftninger til vores hukommelse I denne artikel fortæller vi dig, hvilke faktorer der kan blive de mindste fjender i din hukommelse, hvilket øger din daglige rod. Læs mere "