Vi kan alle være vores helte

Vi kan alle være vores helte / psykologi

Venter på, at nogen kommer og redder os, er en fejl, fordi ingen vil vide, hvordan man gør det bedre end os selv. Selvfølgelig, nogle gange med lidt hjælp. Den bedste frelser bærer vores navn, fordi vi også kan være vores helte. 

Det er ikke nødvendigt, at vi lægger på en særlig dragt eller at vi kæmper imod fjender med specielle kræfter. Du skal bare være opmærksom og pas på, når vi har brug for det. Ellers kan ulempen forekomme en dag at blive.

At være vores helte vil hjælpe os med at forbedre selvværd, lette vejen til vores drømme og demonstrere til resten at vi har evnen til at gøre, hvad vi vil. Vores lykke afhænger af os og i sidste ende på vores heltemod. 

Betydningen af ​​at træffe beslutninger

En helt er defineret af hans mod, ved hans evne til at handle og på en eller anden måde at opbygge lykke og trivsel Hvordan gør du det? At træffe beslutninger, vælge hvad de skal gøre og hvor de skal hen. Derfor, hvis vi ønsker at blive vores helte, vil vores beslutninger være meget vigtige.

Problemet er, at vi beslutter kontinuerligt, men vi er ikke klar over det. Fra tøjet bærer vi på hvad vi skal spise, eller hvordan vi vil tilbringe dagen. Vores rutine er fuld af dem. Nu godt, den bedste beslutning er den, der har at gøre med vores holdning. Hvordan vælger vi at møde dagen eller simpelthen, hvordan tager vi de ting, der sker?

Ofte mener vi, at vi har mindre magt, end vi virkelig har over os. Af den grund, bestemme, hvordan vi skal handle, og hvad vores holdning til forskellige situationer vil være fundamental. En helt er opmærksom på det og dyrker det. Går vi ned på arbejde?

Lad os give prominence til de interne stemmer, som ikke giver os mulighed for at bevæge os frem og forankre os til komfortzonen og beslutte at redde os fra den "dårlige trøst".

Helt og fjender

En helt såvel som for hans tapperhed er defineret af hans kamp mod fjender for at redde verden. Så vidt som hvis vi vil udøve som vores helte, skal vi også lære at kæmpe mod vores fjender. 

Hvem er vores fjender? Alt der fælder os i svaghed og dværg os som frygt, mistillid, konflikter, toksicitet .... Men først og fremmest er vi selv hver gang vi behandler os dårligt, tænker vi ikke på os selv, eller vi glemmer alt det potentiale vi har.

Så vi skal kæmpe imod os selv? Nej. I modsætning til helte i film, serier og bøger, skal vi omdanne alt, der gør os til noget, der bringer os velfærd eller i hvert fald noget, som vi altid kan lære af. Vores kamp er ikke en kamp, ​​men forståelsen og bevidstheden om at vende om, hvad der sker med os og begynde at tage vare på os selv. Det er nøglen.

Sådan er vores helte?

Vi har allerede set det at være opmærksom på vores beslutninger og også, fremme en omfattende holdning til at blive opmærksom på, hvad der sker og omdanne det Det hjælper os med den store opgave at blive vores helte. Men hvad kan vi ellers gøre??

Det er vigtigt, at vi begynder analysere hvad eller hvem der styrer vores liv. Vil det være vores chef, vores familie, beskæftigelse eller sociale forskrifter? På hvilket tidspunkt har vi givet "tilladelse" til at gøre, hvad de vil have med os?

Hermed mener vi ikke, at enhver person omkring os er blevet vores fjende, men ofte selv med den bedste hensigt i verden kan de hindre vores vækst. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på vores omgivelser, så det ikke påvirker os negativt.

Nu godt, nøglen til at være vores egne helte er ikke udenfor men inden for hver enkelt af os. Det er evnen til at gøre os synlige for vores øjne og give os den betydning, vi fortjener at tilbyde vores bedste støtte. Fordi der kun er en person, der altid vil ledsage os, enten for godt eller for dårligt, og vi er os selv. Hvorfor spild tid er vores værste kritikere og fjender?

Pas på dig selv, elsk dig selv og forstå dig selv. De virkelige helte er ikke dem, der kæmper imod monstre eller flyver gennem skyerne, men de, der kan redde sig hver dag med det formål at gøre deres liv mere fyldte og bringe lykke til dem omkring dem.

Superheroes personlighedstyper i tegneserier Feuerbach sagde, at sådan og er som hver eneste person, så er deres guddommelighed. Bevis for dette er den lighed, der eksisterer mellem menneskelige skrøbeligheder og de tyvende århundredes demigoder skabt af Marvel og DC Comics. Vi tør at få personlighedstyper fra de vigtigste superhelte, tør du? Læs mere "